дитина екстраверт

Особливості виховання дітей-екстравертів

Нюанси психологічних особливостей дітей-екстравертів, які батькам треба враховувати

Незалежно від того на чиєму боці ви були у протистоянні «природа проти виховання», перш ніж стали батьками, після народження дитини ви швидко починаєте розуміти, що вона дійсно «народилась такою» – такою різносторонньою. Перший прояв особистості, яка починає розкриватись, – це екстраверсія або інтроверсія. Насправді, більшість джерел, присвячених типології особистості, стверджують, що ця риса проявляється вже у два роки. Схильність до екстраверсії або інтроверсії іноді дає про себе знати ще до того, як діти починають повзати. Коли ж вони дорослішають, малюки-екстраверти та інтроверти потребують різних стилів виховання. Батькам-інтровертам складніше змінювати деякі виховні стратегії, що ефективно застосовувались до них у дитинстві, на методи, які більш доречні для виховання їхніх дітей-екстравертів. Тому далі пропонуються основні поради про виховання дитини-екстраверта, які покликані допомогти їм у цьому.

Уникайте незрозумілих покарань

Замість негайного покарання за погану поведінку у випадку з дитиною-екстравертом спробуйте таку стратегію.
  • Протягом двох хвилин розкажіть дитині про те, що вона зробила неправильно, і попросіть її повторити те, чим ви незадоволені в її поведінці.
  • Покарайте її шляхом тимчасової заборони гри. Строк покарання розраховується як одна хвилина, помножена на вік дитини.
  • Зберіться із силами протягом двох хвилин (або більше) та обговоріть з нею, а ще краще обіграйте різні способи, як вести себе краще в подібній ситуації в майбутньому.
​Ця методика використовує природний процес розуміння екстравертів, який схематично можна описати, як обговорення → обдумування → обговорення покращення. (Цей процес істотно відрізняється від природного способу розуміння більшості інтровертів: обдумування → обговорення → обдумування.)

Беріть участь в іграх

Якщо ви батько-інтроверт, то коли приходите додому після довгого й важкого дня, ви потребуєте можливості побути наодинці із самим собою, щоби поповнити заряд своєї енергії. Пам'ятайте про те, що ваша дитина-екстраверт відчуває протилежне почуття. Хоча приділяти п'ять хвилин часу собі – це чудово, обов'язково приділяйте відповідну кількість часу тому, щоби «перезарядити батареї» вашої комунікабельної дитини за допомогою великої кількості позитивної взаємодії. Ідете ви разом на прогулянку, чи граєте в настільну гру, у піратів або чарівників, чи просто сидите й обговорюєте за їжею, як пройшов ваш день, не дозволяйте дитині думати (і не доводьте до цього), що брутальна поведінка, сварки або істерика – це єдиний спосіб примусити вас взаємодіяти з нею так, як їй подобається.

Допомога при виконанні домашньої роботи

Це один з найважливіших факторів, про який треба пам'ятати, щоб допомогти дитині-екстраверту досягти успіху у школі. Пам'ятаєте спосіб розуміння екстравертів, про який згадувалось вище: обговорення → обдумування → обговорення покращення? Ще більш важливо обговорювати шкільні завдання. Якщо ви ведете важку боротьбу зі своєю дитиною-екстравертом із приводу виконання домашніх завдань, спробуйте такі підходи.
  • Перед тим як сісти за підручники, поспілкуйтеся з дитиною 15–20 хвилин. Або дозвольте їй суперкоротку ігрову зустріч із другом. Ця взаємодія допоможе їй зарядитись енергією, необхідною для виконання домашньої роботи із задоволенням.
  • Порозмовляйте з нею про будь-яке завдання перед тим, як відправити її в «самостійне плавання» по хвилях домашньої роботи. Це надихне її мозок на рішення домашніх завдань.
  • Якщо дитині необхідно написати твір або виконати будь-яке інше творче завдання, дайте їй пристрій для запису й відтворення аудіоінформації, наприклад, смартфон або диктофон. По-перше, так вона зможе думати вголос, по-друге, зможе структурувати свої думки після словесного потоку своєї свідомості. Насамкінець попросіть дитину прочитати вголос попередній та остаточний варіанти твору, щоби помітити будь-які граматичні помилки чи неточні мовні звороти.

​Сегментування мовного потоку

Якщо ви інтроверт, цей аспект може бути єдиним неприємним нюансом виховання екстраверта. Головним чином тому, що у вас із дитиною різні блоки аудіювання – сприйняття мови на слух. Чим більшими блоками (звуко-розумовими комплексами) людина сприймає мову, тим успішніше проходить обробка укладеної в ній інформації. У дітей-екстравертів сприйняття відбувається по частинах (словами), так би мовити, «розшаровуючи» сприйняту мову. Особливо це помітно під час палких суперечок і коли ви намагаєтесь у чомусь переконати один одного. Для того щоб допомогти дитині слухати більш цілісно та спілкуватись більш ефективно, необхідне невелике тренування. Візьміть коробку олівців. Віддайте половину олівців дитині. Потім сядьте й почніть обговорювати якусь тему або проблему. Той, хто висловлюється в даний момент, кладе один олівець на стіл, при цьому важливо дотримання черговості. Ви можете говорити, доки у вас залишається хоча б один олівець. Таким чином, під час розмови дитина буде вчитися спершу з'ясовувати думку свого співрозмовника, а вже потім висловлювати власне судження.

Будьте присутні

Один з дарів, який пощастило мати екстравертам і якого не мають інтроверти, – це здатність залишатись «у сьогоденні». Як інтроверт ви, природно, більш схильні міркувати про минуле або намагатись прогнозувати майбутнє. Ваша дитина-екстраверт може допомогти вам стати більш обізнаним про те, що відбувається в даний момент, і жити в дану хвилину часу. Як добре відомо батькам, дитинство пролітає дуже швидко, тому час, коли ми присутні поруч з дітьми, – це один з найбільших подарунків життя.